Papillon Online Lektor PL

Papillon Online Lektor PL

Jul. 26, 2018 Czech Republic, Spain, USA 133 Min. R
Twoja ocena 0
7
225
głosów

Video Trailer

Reżyser

Michael Noer
Reżyser

Obsada

Rami Malek isLouis Dega
Louis Dega
Eve Hewson isNenette
Nenette
Tommy Flanagan isMasked Breton
Masked Breton
Ian Beattie isToussaint
Toussaint
Joel Basman isAndré Maturette
André Maturette
Nina Seničar isLeper Woman
Leper Woman
Nikola Kent isBrioulet
Brioulet

Opis

Oglądaj cały film Papillon / Niżej jest player do odtwarzania filmu.

Remake Papillona kończy się archiwalnym nagraniem skazanych wchodzących do kolonii karnej w Gujanie Francuskiej – tak jakby widownia mogła potrzebować dowodu, że takie miejsce istniało. Ten obelżywy system penitencjarny jest kwestią faktów historycznych; Zamiast tego sceptyczny widz mógłby chcieć dowodów na to, że niezwykły Papillon, skazany przezwisko za motyla, był prawdziwą osobą.

Francuscy dziennikarze zdemaskowali wiele z Papillon, bestsellerowej autobiografii Henri’ego Charrière z 1969 roku, opowiadającej o jego licznych próbach ucieczki i ostatecznym locie z Diabelskiej Wyspy. Konsensus wydaje się, że Charrière został uwięziony w Gujanie Francuskiej (ale nie na Diabelskiej Wyspie) i uciekł, ale że eskapady w jego pamiętniku zostały zszyte razem z więzienia apokryfów. (Książka jest teraz czasem nazywana powieścią). Z pewnością Papillon był wytrawnym gawędziarzem: zarówno ten remake, jak i oryginalny film z 1973 roku, w którym występują Steve McQueen i Dustin Hoffman, z zyskiem wykorzystują opowieści o wielkiej przygodzie.

Nowy film, w którym Charlie Hunnam i Rami malują znacznie bardziej krwawą wersję niewolnictwa karnego, jest wizualnie bogatszy i narracyjnie niższy od oryginału, bardziej imponujący w niektórych miejscach, a mniej w innych. Ani Papillon nie jest filmowym arcydziełem – tylko nostalgia mogłaby kanonizować wersję z 1973 r. Jako klasyczną – ale jako reżyser Michael Noer walczy o wyszydzenie motywu z serii exploitów, Papillon pozostaje tak zabawny jak zawsze.

Fabuła Papillona jest epizodyczna i, z całym jej nieprawdopodobieństwem, powtarzająca się. Bezpieczny kraker wrobiony w morderstwo, Papillon zostaje przetransportowany do Gujany Francuskiej, gdzie nieustannie próbuje uciec, za każdym razem wymierzając surowsze kary od władz. (Film zajmuje ułamek wydarzeń z książki i, jako scenarzysta Aaron Guzikowski, adaptuje scenariusz z 1973 roku autorstwa Daltona Trumbo i Lorenzo Semple’a, on jeszcze bardziej przycina).

To, co odróżnia tę historię od jej epizodów – a jednocześnie jest także zgubą filmu – to związek między niezłomnym Papillonem a delikatnym fałszerzem Louisem Dega, wyrafinowanym kryminalistą, źle wyposażonym w radzenie sobie z brutalnością zarówno strażników, jak i więźniów. Pod kierunkiem Noera, ludzkość tego związku ma wznieść się ponad barbarzyńskie warunki, aby zapewnić coś bardziej wyrozumiałego niż zwykła narracja w wielu scenach cierpienia, walki i ucieczki.

Prace Hunnam i Malka na dwóch rolach są zdecydowanie cieplejsze niż ich poprzedników. W miejsce machismo McQueena brytyjski aktor wytwarza złośliwy bunt zaufania. To odważne zachowanie Papillona sprawiło, że został wrobiony w ramy, ponieważ powstrzymuje swag przed szefem przestępstwa, a radośni kumple z Hunnam powracają z przerażenia w samotności, niczym walnięcie w mola.

(Nawiasem mówiąc, sceny milczącego samotnika, podczas którego Papillon niezłomnie odmawia zdradzenia Dega za przekupienie strażnika, aby przemycić mu codzienny kokos, są jednymi z najsilniejszych Hunnam i Noer, ponieważ kamera wyszczególnia ściany więzienia z tym samym sondującym zastojem, to robi skórę Hummana.)

Ale przede wszystkim, osobowość Papillona jest prostacka heroicznie, a Hunnam gra go jak każdą figurkę, której jedyną motywacją jest posuwanie się naprzód. To Malek, zastępując ekscentrycznego frajera Hoffmana kruchym artystą zmuszonym do rysowania na dowolnej dostępnej powierzchni, który tworzy bardziej intrygującą postać w Dega, jego duża, ale wąska inteligencja spogląda na nieznaną mu brutalność.

Papillon staje się jego obrońcą, początkowo tylko po to, by dostać zapłatę z torebki, którą Dega ukryła przed swoim odbytem. (Film Noer’a szczęśliwie lekceważy logistykę przetrwania bez jedzenia i wody w dżungli lub na morzu, ale oferuje makabryczne instrukcje o tym, jak ukrywasz banknoty w jamach ciała – i jak możesz ukraść taką pamięć podręczną od kogoś innego.) Teraz związana razem, obaj mężczyźni stopniowo zastępują wzajemne podejrzenia szacunkiem, a ich przyjaźń rośnie; Noer wyraźnie podkreśla, że ​​nie jest to atrakcja homoerotyczna, ale ostatecznie Papillon jest gotów podjąć niemal każdą karę, aby uratować Dega.

Dlaczego on to robi? Koncepcja reżyserska jest tutaj silna: podkreślając przemoc w otoczeniu, opiekę Papillona i Dega dla siebie nawzajem wyłoni się jako świętowanie ludzkości w przeciwnościach. Ale mechanika przyjaźni pozostaje nieprzejrzysta, a heroizm Dega nieprawdopodobny; Zakończenie Noera jest obarczone takim samym sentymentalizmem jak w oryginalnym filmie. Wreszcie, nowy Papillon nie może stworzyć czegoś na tyle złożonego, by podnieść franczyzę ponad prawdziwą atrakcję jako bardzo udany potboiler.

Wyszukiwane jako:

le papillon film
papillon film 2017
papillon film 1973
papillon noir film
papillon 2017 film
papillon 1973 online
papillon online
papillon online 2017
papillon online 2018
papillon film wiki
papillon 2018 cały film
papillon youtube film
papillon (1973) online subtitrat
papillon zwiastun pl
papillon 73 film
papillon 2 film
papillon film jak sie konczy
papillon film recenzja
papillon audiobook pl
papillon film 2017 zwiastun
papillon film opinie
film s papillon
papillon w cda

Oryginalny tytuł Papillon
Klasyfikacja IMDB 7.0 4,105 głosów
TMDb Ocena 7.5 164 głosów

Podobne tytuły

นางนอน Online Lektor PL
Dawca Pamięci Online Lektor PL
Małe kobietki Online Lektor PL
Death on the Nile Online Lektor PL
Damsel Online Lektor PL
High Life Online Lektor PL
Nimfomanka: Część 1 Online Lektor PL
Lion. Droga do domu Online Lektor PL
Syn swojego kraju Online Lektor PL
Przyjaźń czy kochanie? Online Lektor PL
Porwany Online Lektor PL
Dwunasty człowiek Online Lektor PL

Zostaw komentarz

Nazwa *
Dodawanie nazwy wyświetlanej
Email *
Twój adres email nie zostanie opublikowany
Strona internetowa