Spiral Online Lektor PL

Spiral Online Lektor PL

Jun. 22, 2018 UK N/A
Twoja ocena 0
7
122
głosów

Video Trailer

Reżyser

Obsada

Dieudonné isHimself (archive footage)
Himself (archive footage)
Richard Spencer isHimself (archive footage)
Himself (archive footage)

Opis

Oglądaj cały film Spiral / Niżej jest player do odtwarzania filmu.

We Francji człowiek znany jako Dieudonné pojawia się przed tłumem, który wykrzykuje swoją aprobatę, kiedy twierdzi, że Holocaust stał się motorem “zysku”. Następnie wprowadza aktora na scenę w obdartych ubraniach, który udaje, że jest deportowanym Żydem. Dieudonné nie jest historycznym denierem; chodzi o to, że Holocaust się wydarzył, ale nie musimy udawać, że go obchodzimy. (“Nie powinienem wybierać między Żydami a nazistami”, mówi z uśmieszkiem, przywołując komentarze Donalda Trumpa o zamieszkach w Charlottesville.) Najbardziej szokujące jest jednak to, że Dieudonné nie jest daleko – Dobry polityk. Jest komikiem. We Francji nowa fala antysemickiego zapału to więcej niż ideologia – to rozrywka. W XXI wieku wiesz, że to działa.

Dieudonné to jedna z kilkunastu postaci w “Spiral”, dokument o nowym wzroście antysemityzmu w Europie. To niepokojący film, ponieważ przywiązuje twarze i postawy oraz zbliżoną wizję cywilizowanej nienawiści do tego rodzaju wiadomości, które w Stanach Zjednoczonych mamy tendencję do rejestrowania jako niemal statystyczna abstrakcja. Raporty o europejskim antysemityzmie, które tu przychodzą, są zazwyczaj powiązane z przypadkami przemocy. “Spirala” z pewnością oddaje toksyczny fenomen rodzimego terroryzmu etnicznego, ale także pokazuje, jak nienawiść rozprzestrzeniła się jak pożar wśród tych, którzy sami niekoniecznie popełniają przemoc.

Żydowski prawnik o nazwisku Julien mówi o swoim przyjacielu, który “został zaatakowany przez pięciu facetów, gdy jego twarz została kopnięta”. Prosił o pomoc na ulicy, a ktoś zatrzymał się i zapytał napastników: “Czy on jest Żydem?” powiedział tak, odpowiedział: “No cóż, kontynuuj, to dobrze”.

Słyszymy inne anegdoty: o żydowskich dzieciach zabitych w Tuluzie – po raz pierwszy taki incydent miał miejsce we Francji od czasów II wojny światowej; o strażniku strzelonym przed synagogą w Kopenhadze; o protestujących przeciwko uzasadnionej antyizraelskiej demonstracji w Holandii, wzywającej do “śmierci Żydom”; o badaniu, które pokazuje antysemickie działania w Wielkiej Brytanii, osiągając najwyższy poziom jaki kiedykolwiek odnotowano.

Rezultatem tego wszystkiego jest to, że Żydzi w Europie, czując się zasadniczo niebezpieczni, zaczęli uciekać. I to oczywiście jest częścią projektu; oni są ścigani, aby odejść. Wielu emigruje do Izraela, gdzie premier, Benjamin Netanjahu, wezwał ich, aby “wrócili do domu”. Ale może to uderzyć jako osobliwy kawałek oportunizmu (jeśli nie rasizm) z jego strony – jak gdyby Żydzi, którzy wyrośli i spędzili życie we Francji, Anglii lub Danii, powinni przestać nazywać te miejsca “domowymi”.

“Spiral” pokazuje, w jaki sposób kwestia Izraela jest rzeczywiście w epicentrum antysemickiego zapału, który obecnie nasila się w Europie. Coraz częściej następuje masowe odrzucenie nie tylko polityki, ale samego pojęcia “państwa żydowskiego”, które postrzegane jest jako terytorium okupowane. W Europie, o wiele więcej niż w USA, protesty przeciwko Izraelowi, choć na pozór legalne, są powiązane, tuż pod powierzchnią, z antysemicką teorią spisku. Ideą wyrażaną z rosnącą otwartością jest to, że media kontrolują narrację, a media kontrolowane są przez żydowską kabałę. (Nie chodzi też tylko o Izrael: widzimy rasistowską kreskówkę łączącą Czarne Życie z rzekomą żydowską dominacją mediów).

Są to rodzaje “emocjonalnych” pomysłów, które przejmują Europę jak wirus. I, oczywiście, nie można nie czuć, że są wytrzeszczającym powrotem do wcześniejszego czasu. W “Spirale” jest ironiczny sens, że Żydzi przez dziesięciolecia byli chronieni przez Holocaust – przez szacunek, jaki świat dał pamięci – i że ochrona ześlizguje się, gdy moralna powaga, która otaczała największy horror XX wieku, teraz zanika. Prawda jest taka, że ​​w niektórych częściach Europy historyczna cześć dla masowych nieszczęść, jakich doznali Żydzi podczas II wojny światowej, przerodziła się w nudę. Nowa ideologia brzmi: “Dosyć już”.

“Spirala” jest dokumentem informacyjnym, ale chciałbym, aby była to bardziej skrupulatnie wykonana. Reżyserka, Laura Fairrie, przeprowadza wywiady z żydowskimi rodzinami uwięzionymi w strachu, którzy zdecydowali się na emigrację, a także z ludźmi takimi jak Julien, którzy wolą zostać i walczyć, a także z kilkoma osobami, które podsycają nietolerancję. Siada i rozmawia z Dieudonné (odważnym posunięciem dla dziennikarza dokumentalnego), a także z działaczem społecznym o nazwisku Nabil, który skarży się na uprzedzenia medialne, które traktują ataki na Żydów jako bardziej niebezpieczne niż ataki na Murzynów czy Azjatów. Może mieć rację, ale potem, nie tracąc rytmu (lub mrugnięcia okiem), dodaje: “Dla młodzieży tutaj, Żydzi są istotami pozaziemskimi.” Tak jakby to było zdroworozsądkowe pojęcie uzasadnione uprzedzeniami medialnymi.

Tam, gdzie Fairrie popełnia kluczowy błąd, spędza czas w Izraelu, rozmawiając z żydowskimi osadnikami o gwiaździstych oczach i Palestyńczykami, którzy patrzą na nich fea

Wyszukiwane jako:

spirala film
spiral film
spiral jetty film
l’oreal spiral splendour buy online
w spirali cały film
w spirali cały film za darmo
spiral 2018 film

Oryginalny tytuł Spiral
Klasyfikacja IMDB 4.0 8 głosów

Podobne tytuły

Gorillaz: Reject False Icons Online Lektor PL
The King Online Lektor PL
Bears Online Lektor PL
After Porn Ends 3 Online Lektor PL
Stallone: Frank, That Is Online Lektor PL
The Eagle Huntress Online Lektor PL
Epicentro Online Lektor PL
Miss Americana Online Lektor PL
The Price of Everything Online Lektor PL
Gunda Online Lektor PL
The Gift: The Journey of Johnny Cash Online Lektor PL
Caballerango Online Lektor PL

Zostaw komentarz

Nazwa *
Dodawanie nazwy wyświetlanej
Email *
Twój adres email nie zostanie opublikowany
Strona internetowa