Chilling Adventures of Sabrina Online Lektor PL

Chilling Adventures of Sabrina Online Lektor PL

Oct. 26, 2018
Twoja ocena 0
8
200
głosów

Twórca

Obsada

Kiernan Shipka isSabrina Spellman
Sabrina Spellman
Ross Lynch isHarvey Kinkle
Harvey Kinkle
Lucy Davis isHilda Spellman
Hilda Spellman
Miranda Otto isZelda Spellman
Zelda Spellman
Chance Perdomo isAmbrose Spellman
Ambrose Spellman
Michelle Gomez isMary Wardell
Mary Wardell
Jaz Sinclair isRosalind Walker
Rosalind Walker
Richard Coyle isFather Blackwood
Father Blackwood
Bronson Pinchot isGeorge Hawthorne
George Hawthorne

Video Trailer

Opis

We wrześniu, gdy przyszły sędzia Sądu Najwyższego Brett Kavanaugh złożył zeznania Senackiej Komisji Sądowniczej w sprawie oskarżeń o napaść na tle seksualnym, obecny fotograf uwiecznił chwilę, która natychmiast stała się wirusowa. Aktorka Alyssa Milano, z włosami poważnie upiętymi w czubku głowy, opuściła okulary w czarnych oprawkach w pokoju przesłuchań, by uważnie wpatrywać się w plecy Kavanaugha. Pisarka z Entertainment Tonight, Meredith B. Kile opublikowała zdjęcie na Twitterze, dodając: “Nigdy nie żałowałem tak bardzo, że Alyssa Milano była prawdziwą wiedźmą”.

W Mediolanie grała Phoebe Halliwell, jedna z trzech sióstr czarownic w długoletnim dramacie WB, Czarodziejki. Podczas gdy kwestia prawdziwych feministycznych referencji tego programu pojawiła się ponownie po ostatnim ponownym uruchomieniu CW, jest coś niezaprzeczalnie ekscytującego w idei prawdziwego aktywistycznego Włocha Milano, obdarzonego mocami jej najbardziej znanej postaci. W chwili, gdy tak wiele kobiet zdaje się czuć bezsilnie – gdy wypowiadając się, jedyna opcja, którą mają do szukania sprawiedliwości, często wydaje się daremna – fantazja o czarownicach jest dodatkowo kusząca.

The Chilling Adventures of Sabrina, wystawny, nowy, nastoletni dramat Netflixa oparty na postaci Archie Comics, jest w tym sensie słuszny. Historia przedstawia Kiernan Shipka Mad Men jako Sabrinę, która w dniu swoich 16 urodzin będzie musiała wybrać “między dwoma światami: światem czarownicy swojej rodziny i ludzkim światem jej przyjaciół”. Sabrina, której ojciec był potężnym satanistycznym kapłanem (to nie jest twój dramat z lat 90. na temat nastolatków) i którego matka była śmiertelna, oczekuje się przysięgi na Czarnego Pana, samego Lucyfera, i zrzeka się ludzkich więzów. W zamian otrzymuje niewyobrażalną moc – dla całkowitej wierności.

WIĘCEJ OPOWIEŚCI

Kobieca wolność i furia w Czarownicy
DAVID SIMS
Matilda Lutz w “Zemście”
Revenge Is Shocking and Subversive Piece of Horror
DAVID SIMS
Natalie Portman jako Lena w “Annihilation”
Dlaczego Pop Culture Links Women and Killer Plants
AMANDAS ONG

Niezwykły wzrost dystansu feministycznego
SOPHIE GILBERT
Czytaj: Wolność i wściekłość kobiet w “Czarownicy”

Chilling Adventures, opracowany przez Roberto Aguirre-Sacasę (który również stworzył serial Archie z serii CW, Riverdale), jest nieskończenie ciemniejszy niż ostatnio, gdy Sabrina pojawiła się na małym ekranie w serii ABC Sabrina the Teenage Witch. Sabrina Shipki jest wciąż tak urocza jak guzik, z jej wymaganą opaską, swetrowymi swetrami z angory i jej gorliwym podejściem do takich rzeczy, jak krwawe klątwy i heksowanie dyrektora szkoły. Ale jest także postacią głęboko w jej pamięci: nastoletnią czarownicą z pokolenia Teen Vogue. Sabrina jest na tyle sprytna, by wyczuć zakorzenioną niesprawiedliwość w obu światach, i jest na tyle odważna, by rzucić jej wyzwanie. Jest zasadniczo dobra, ale podatna na mroczniejszy urok posiadania kontroli nad innymi.

Sabrina Spellman (Kiernan Shipka) i jej przyjaciele w filmie “Chilling Adventures of Sabrina” (Netflix)
Chilling Adventures kończy się tym, że jest zaskakująco złożonym przesłuchaniem władzy, świadomym zarówno faktu, że kobiety żądają tego, jak i konsekwencji, które zwykle następują, gdy ta moc jest wykorzystywana do zemsty. Podobnie jak kultowy film “The Craft” z 1996 roku, o drużynie licealistów, którzy tworzą kowen, seria Netflix wykorzystuje czary do odkrywania dynamiki niekontrolowanego autorytetu. W szkole średniej w Baxter Sabrina staje do łobuzów i zakłada kobiece skrzyżowane stowarzyszenie kulturalne i twórcze (wicca), aby zapewnić słabym uczniom wsparcie. Jako wiedźma uczestnicząca w różnych ceremoniach publicznie (i dramatycznie) sprzeciwia się kontrolującemu zachowaniu samego Szatana.

Cykl ma dziwacznego ducha, a jego inwokacje satanistyczne w języku policzków (kanibalizm, ofiara ludzka) nie zawsze łączą się ze swoim pełnym miłości portretem Sabriny i jej różnych relacji. Mimo to, portret, jaki oferuje nastolatek, zdobywający nadprzyrodzone zdolności, które pomagają jej “obalić biały patriarchat”, jak ona i jej przyjaciele żartobliwie ujęli, jest porywający. Nawet jeśli, jak pokazują dokumenty, nie jest to bez kosztów.

Sabrina Spellman, postać komiksowa, zadebiutowała w 1962 roku, na rok przed opublikowaniem przez Betty Friedan The Feminine Mystique, a dwa lata przed pojawieniem się Samanthy Stephens w komedii ABC “Czarownica”. Czas nie był przypadkowy. Czarownice w kulturze popularnej były od dawna archetypem używanym do pokazania perwersji i niebezpieczeństwa kobiet, które szukały własnej władzy, lub nie pasowały, lub po prostu pragnęły samotności. W baśniach czarownice czają się na skrajach lasu lub wkraczają w uczucia łatwowiernych i bogatych królów. Opowieści o czarownicach przygotowują dzieci do tłumienia własnych pragnień w późniejszym okresie życia, analityków teoretyzuje, grając nieuchronną karę wolnych myślicieli.

Przeczytaj: Oryginalna “paskudna kobieta”

Jednak Sabrina i Samantha sprawiły, że wiedźma stała się łatwiejsza, a jednocześnie zbiegła się z rosnącym ruchem na rzecz wyzwolenia kobiet. Nawet jeśli byli kim

Oryginalny tytuł Chilling Adventures of Sabrina
First air date Oct. 26, 2018
Ostatnia emisja Oct. 26, 2018
Sezony 1
Odcinki 10
Status Returning Series

Seasons and episodes

1 Sezon 1 Oct. 26, 2018

Podobne tytuły

Wielkie Kłamstewka Online Lektor PL
Sweetbitter Online Lektor PL
Sacred Games Online Lektor PL
Frequency Online Lektor PL
Fala Online Lektor PL
Beat Online Lektor PL
Ultraman Online Lektor PL
Godzina policyjna Online Lektor PL
When They See Us Online Lektor PL
Coroner Online Lektor PL
Troy: Fall of a City Online Lektor PL
Bloom Online Lektor PL

Zostaw komentarz

Nazwa *
Dodawanie nazwy wyświetlanej
Email *
Twój adres email nie zostanie opublikowany
Strona internetowa