Gdzie oglądać Nawiedzony dom na wzgórzu online?

TV-Maniak 17 listopada, 2018 Widoki 544

Na pierwszy rzut oka, The Haunting of Hill House (Netflix, na żądanie) jest pisane wielkimi literami z tropów gatunku nawiedzonego domu. Ponieważ każda warstwa opowiadania, przystosowana dla telewizji przez Mike’a Flanagana z powieści Shirley Jackson z 1959 roku, zostaje oderwana, powoli zaczyna się tworzyć niepokojąca mozaika, która jest jednocześnie oryginalna i porywająca.

Literacki antecedent opowieści jest prawdopodobnie największym czerwonym śledziem ze wszystkich: kiedy historia tutaj się rozwinie we wszystkich jej rzeczach – tej chybiej-w-w-wielkiej chwale, powoli zdajesz sobie sprawę, że jest ona ledwo oparta na książka w ogóle, po przejściu miszmaszynowych tropów gatunku i odpowiednio przerażających zwrotów akcji nakręconych na narrację.

Gdzie oglądać Nawiedzony dom na wzgórzu online?

Najważniejsze wiadomości dotyczące rozrywki
Ariana Grande i Pete Davidson nazywają to rzuceniem, Kendall Jenner robi zdjęcia w TMZ, Sunrise zostaje pobity, a The Bachelorette nadrabia deficyt osobowości w staroświeckim dramacie.

Akcja kapsuły przebiega mniej więcej tak: latem 1992 roku młoda rodzina – Hugh i Olivia Crain oraz ich dzieci, Steven, Shirley, Theo, Luke i Nell – wprowadzają się do starej rezydencji o nazwie Hill House. Po serii niepokojących wydarzeń w domu wychodzą, powracając około 26 lat później, aby złożyć rodzinne duchy – zarówno metaforyczne, jak i dosłowne – by odpocząć.

Od pierwszej strony Flanagan gra z historią Shirley Jackson. W książce Hugh Crain jest pierwotnym właścicielem domu, a historia skupia się na jego ocalałym następcy Luke, urażonej Eleanor, ekstrawaganckiej Theodorze i detektywie o nazwisku Montague. Serial telewizyjny, w wyraźnym kontraście, zapożycza jeden z najbardziej nadużywanych tropów gatunku: zmęczony autor powraca do domu z dzieciństwa.

Carla Gugino jako Olivia Crain w The Haunting of Hill House.
Carla Gugino jako Olivia Crain w The Haunting of Hill House.CREDIT:LEVE DIETL / NETFLIX

Tutaj Steven Crain (Michiel Huisman jako dorosły, Paxton Singleton jako dziecko) jest pisarzem odnoszącym sukcesy, przekształcając dzieciństwo prześladujące jego rodzinę w bestsellerową książkę. Jak na ironię, pomimo wykorzystywania swoich doświadczeń, jest on jedynym członkiem rodziny (w większości) oszczędzonym z powodu manifestującego się horroru w domu. To, co sprawia, że ​​pisanie Flanagana jest tak świeże, to oczekiwana trasa opowiadania – dwa okresy, prezentowane kolejno po drugim – w rzeczywistości tworzą elegancki mroczny balet, gdy publiczność kręci się w tę iz powrotem, a wydarzenia zaczynają wpływać na siebie nawzajem prawie nieliniowy sposób.

Pomimo pewnych dziwnych zmarszczek w pozornych wiekach, Flanagan tworzy złożone i narracyjne skomplikowane światy na dwa okresy czasu, w których historia jest ustawiona. Timothy Hutton gra starszego Hugh Crain, który wraca do domu ze swoimi zrozpaczonymi dorosłymi dziećmi; Henry Thomas, daleko od dzieciństwa, jako Elliot w E.T., gra młodszego Hugh, którego rodzina dręczy prawdziwie przerażająca, pozbawiona cielesności siła, która zbiera się w tym, co powinno być ich nowym domem.

W sensie czasowym serial ten idealnie pasuje, a publiczność kinowa cofa się o krok, by ponownie objąć arcydzieło Johna Carpentera o gatunku Slasher Halloween, co jest ukłonem w stronę sposobu, w jaki kształt – “boogeyman” – może się zmienić. od przenikliwego cienia do pełnego przerażenia w jednej chwili. Hill House rozszerza swój gatunek o prawie Stephen Kinga, warstwowy tort z perfekcyjnie ugotowanymi elementami z horroru, który przypomina echo The Amityville Horror Jaya Ansona, Channel Zero Nicka Antoscy, a nawet Stephena Kinga.

Po 10 godzinach Haunting of Hill House powinien czuć się usatysfakcjonowany, ale tak nie jest. Flanagan nie pakuje opowieści, ale raczej nadaje jej przewlekłe, melancholijne tempo, jak gdyby zegar zaczął tykać wolniej, gdy przechodzisz przez drzwi Hill House, miejsca, w którym wszystko jest lekko wyciszone, kolory są wyblakłe a nastrój delikatnie spłaszczony.

Scena z The Haunting of Hill House.
Scena z The Haunting of Hill House.CREDIT: OLEJ DIETL / NETFLIX

Wizualnie jest wspaniały, dzięki zdjęciom Michaela Fimognariego i projektowi produkcyjnemu Patricio Farrell. To m

Categories

Zostaw komentarz

Nazwa *
Dodawanie nazwy wyświetlanej
Email *
Twój adres email nie zostanie opublikowany
Strona internetowa