Gdzie oglądać Małe Kobietki Online Lektor PL ? CDA/ZALUKAJ/FILI.CC/NETFLIX

TV-Maniak 1 stycznia, 2020 Widoki 1520

Ta ósma filmowa wersja odwiecznej opowieści Louisy May Alcott o czterech dojrzałych siostrach w Ameryce w latach sześćdziesiątych XIX wieku przypomina świąteczny koszmar filmowej dobroci. Jego nowoczesność jest szokiem – dopóki nie sięgniesz do tekstu, w którym ziarna nowoczesności znajdują się na każdej stronie.

TUTAJ OGLĄDNIESZ MAŁE KOBIETKI ONLINE LEKTOR PL

Feministki od dawna spierają się o to, czy książka nadaje młodym dziewczętom moc, czy też uwalnia je w gorset fantazji klasy średniej o domu i sercu. Reżyserka Greta Gerwig przelatuje nad tym garbem z minimalnym zamieszaniem i godną podziwu prostotą, pozwalając na oba. Jest to zarówno tradycyjna wersja Małych Kobiet, w której szanuje się emocje, ból i namiętności marcowych kobiet; jest również tak świeży i nowoczesny, jakby Jo, Beth, Amy i Meg mieszkali obok i grali w siatkówkę w weekend.

Alcott napisał Little Women w 1868 roku, na polecenie jej (męskiego) wydawcy, który chciał opowiedzieć historię dla dziewczyn. Alcottowi nie podobał się ten pomysł, wolał pisać o chłopcach. Zmusiła się do napisania zamaskowanej autobiografii z możliwie największym realizmem. Oznaczało to, że postać Josephine, oparta na sobie, była również pisarką, próbującą znaleźć własny głos w powieści. W jednej ze scen Jo odwiedza wydawcę rewelacyjnego tygodnika „Wulkan”, w którym pan Dashwood mówi jej, żeby przerwała lekcje moralne z jej historii. „W dzisiejszych czasach moralność się nie sprzedaje”, mówi, czerwony znacząc duże sekcje. (Z pewnością to nie przypadek, że jego imię przypomina nam Jane Austen?).

Gerwig odtwarza tę scenę niemal dosłownie, gdy Saoirse Ronan zmusza się do wejścia do pełnych dymu biur nowojorskiego wydawcy. Ta scena daje scenariuszowi Gerwiga najmądrzejszy pomysł – opowiedzieć historię Louisy Alcott wraz z jej kochanymi postaciami. W tej scenie Ronan gra w Alcott zamiast Jo March. Gerwig nakręca dwie rzeczywistości przy innym oświetleniu, więc rzadko jesteśmy zdezorientowani. Walki Louisy są bardziej ponure i mroczne; życie Jo March i jej rodziny są skąpane w świetle i kolorze, jak okładka starego Saturday Saturday Post. To banalne, ale Gerwig sprawia, że ​​działa dzięki sile swojej wiary w ten materiał. Jej kierunek jest zaangażowany – równoważąc ciepło i humor, pasję i dramat, światło i ciemność.

Kilka lat temu Gerwig była obiecującą młodą aktorką o dziwacznym stylu, która sugerowała karierę w niezależnej komedii – trochę Judy Holliday, trochę Diane Keaton – ale była także pisarką. Jest współautorką cudownej Frances Ha (2012) z Noah Baumbach, z którą jest teraz partnerem. W 2017 roku napisała scenariusz i wyreżyserowała Lady Bird na podstawie własnych doświadczeń dorastania w Kalifornii. Ronan grał także główną rolę w tym filmie. Pojawiają się tutaj dwaj aktorzy z tej obsady – Tracy Letts gra Mr Dashwood, a Timothee Chalamet – „Laurie” Laurence, młody człowiek rozdarty między Jo (Ronan) a młodszą siostrą Amy (Florence Pugh). Emma Watson gra starszą siostrę Meg w jedynej nieprzekonującej obsadzie filmu. Eliza Scanlen gra Beth, rozjemczynię wśród walczących marcowych dziewcząt. Meryl Streep kradnie wszystko, co uważa za chrupiącą starą ciotkę March, której rada jest taka, że ​​kobiety muszą się dobrze ożenić – chyba że są bogate, tak jak ona.

Ta Mała Kobieta dostarcza z zawrotną prędkością iz wielką fizycznością. Dialog odbywa się w komediowym tempie, bębnując i gaworząc jak górski potok. Ronan biegnie ulicami Nowego Jorku w pełnym tempie, tak jak młoda dama nie powinna; ona i jej siostry mocują się na podłodze ich skromnego domku w Concord w stanie Massachusetts, ocierając mokre spódnice przed ogniem. W tym domu są tylko kobiety, ponieważ ich ojciec jest na wojnie domowej. Laura Dern jest ich matką Marmee, której siła i charakter świecą cicho przez wzloty i upadki.

Niektórzy mogą uznać, że ten modernizm #MeToo jest nieco wymuszony. Gerwig zapobiega tej reakcji poprzez niepowstrzymaną energię i ciepło. Po około 20 minutach postacie przestają być postaciami; są teraz ciałem i krwią, nasze siostry. Czujemy ich szczęście i przygnębienie, ich zimne stopy i ciepłe serca, ich łagodności i miłości. To mistrzowska, namiętna, wszechstronna adaptacja. Jak mówią komentatorzy sportowi, Gerwig powinien podium w nadchodzących zawodach.

Categories

Zostaw komentarz

Nazwa *
Dodawanie nazwy wyświetlanej
Email *
Twój adres email nie zostanie opublikowany
Strona internetowa